به نقل از کاما نیوز : ایسنا/خراسان شمالی سرپرست پایگاه بافت تاریخی روستای روئین اسفراین گفت: قریب به شش میلیارد ریال اعتبار به بافت تاریخی روئین اسفراین برای مرمت و استحکام‌بخشی واحدهای مسکونی این بافت با ارزش اختصاص یافته و بخشی از آن هزینه شده است. حامد وظیفه‌شناس در گفت و گو با ایسنا، اظهارکرد: […]

به نقل از کاما نیوز :

ایسنا/خراسان شمالی سرپرست پایگاه بافت تاریخی روستای روئین اسفراین گفت: قریب به شش میلیارد ریال اعتبار به بافت تاریخی روئین اسفراین برای مرمت و استحکام‌بخشی واحدهای مسکونی این بافت با ارزش اختصاص یافته و بخشی از آن هزینه شده است.

حامد وظیفه‌شناس در گفت و گو با ایسنا، اظهارکرد: مرمت پنج خانه تاریخی این روستا با اعتبار بالغ‌بر دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال انجام شده است.

وی افزود: حفاظت و مرمت هشت خانه تاریخی دیگر نیز با اعتبار بالغ‌بر سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال در حال انجام است که تاکنون عملیات اجرایی دو واحد مسکونی به اتمام رسیده و مابقی تا پایان ماه آینده تحویل مالکان می‌شود.

وظیفه‌شناس با بیان اینکه این خانه‌ها به‌صورت مشارکتی با مالکان آن‌ها، مطالعه و مرمت می‌شود، عنوان کرد: ۱۲۰ پلاک ارزشمند شامل خانه‌های دایر و متروکه در بافت روستای روئین شناسایی شده است که با تداوم طرح و مشارکت مالکان، این پلاک‌ها مرمت و سامان‌دهی خواهند شد.

روستای روئین در شهرستان اسفراین، در سال ۸۷ با شماره ۲۲۷۷۷ به ثبت آثار ملی رسید و از سال ۹۷ پایگاه ملی میراث فرهنگی بافت تاریخی روستای رویین راه‌اندازی شد. در این روستا خانه‌ها به طرز بسیار زیبایی به‌صورت پلکانی بر روی یکدیگر ساخته ‌شده‌اند بطوریکه پشت‌بام منزل یکی، حیاط خانه دیگری است.

انتهای پیامخبرگزاری کاما نیوز