به نقل از کاما نیوز : ایسنا/کردستان مردم کردستان هر سال با رویش دوباره زمین در فصل بهار از دستان سخاوت بخش و بی منت زمین برداشت می کنند و گیاهان بهاری را در سبد تغذیه ای خود می گنجانند. استان کردستان از نظر گیاهان دارویی و صنعتی بسیار غنی است و گونه های گیاهی […]

به نقل از کاما نیوز :

ایسنا/کردستان مردم کردستان هر سال با رویش دوباره زمین در فصل بهار از دستان سخاوت بخش و بی منت زمین برداشت می کنند و گیاهان بهاری را در سبد تغذیه ای خود می گنجانند.

استان کردستان از نظر گیاهان دارویی و صنعتی بسیار غنی است و گونه های گیاهی زیادی را با مصرف دارویی و صنعتی در طبیعت خود گنجانده است که هر ساله در فصل بهار میهمان سفره خانواده های استان نیز می شود.

مردم منطقه بنا به سنت دیرینه خود اقدام به برداشت این گیاهان می کنند، اما این برداشت ها بی‌رویه و غیر اصولی بوده و مهم ترین دلیل تخریب گونه‌های دارویی در کردستان به شمار می آید.

دکتر محمد سیبی در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: برخی از گیاهان دارویی در استان های منطقه زاگرس مشترک است و یکسری از آن ها نیز در استان کردستان بیشتر است.

وی با بیان اینکه مردم در فصل بهار و سایر ماه های سال اقدام به برداشت گیاهان می کنند افزود: شیرین بیان، ثعلب، بومادران، رازیانه، گل ختمی، کاسنی، موسیر، شنگ، آویشن، تره کوهی، کنیوال و …از جمله گیاهان بومی منطقه کردستان هستند که مورد بهره برداری مردم منطقه قرار می گیرد.

دکترای تخصصی فیزیولوژی گیاهان زراعی، عنوان کرد: تعداد و تنوع گیاهان بومی در منطقه بکر چهل چشمه بیشتر است و این تنوع در شهرهایی همچون دهگلان که شرایط کوهستانی کمتر شده و بیشتر به صورت دشت است، کمتر می شود.

وی ادامه داد: مردم بر اساس عادات سنتی، گیاه اول فصل را به با هدف تغذیه ای و استفاده دارویی شناسایی کرده و اقدام به برداشت می کنند و آن را در سبد غذایی خود قرار می دهند که این برداشت ها در برخی مناطق بیشتر و در برخی شهرهای استان کمتر است.

سیبی، با اشاره به مزایا و معایب برداشت گیاهان، در استان بیان کرد: مردم استان کردستان همچون مردم سایر نقاط دنیا به سلامتی خود اهمیت داده و بر همین اساس به سراغ گیاهان دارویی و طبیعی می روند و آن را در تغذیه خود می گنجانند، برخی هم به توصیه پزشک از آن ها بهره می برند.

به گفته وی، برخی از مردم استان نیز با اهداف اقتصادی و تجاری اقدام به برداشت گیاهان طبیعی در منطقه کرده و آن را برای ارتزاق روزانه و امرار معاش خود به فروش می رسانند.

دکترای تخصصی فیزیولوژی گیاهان زراعی، افزود: عده ای که فقط جنبه اقتصادی برداشت گیاهان را در نظر می گیرند، به دلیل عدم آموزش و نا آگاهی، با برداشت نادرست گیاه از ریشه، نابودی بذر و عدم تکثیر گیاه، موجب تخریب گونه گیاهی و ایجاد تغییر در اکسیستم آن منطقه می شوند که در نتیجه حذف گونه های گیاهی طی سال های متمادی را به دنبال دارد.

وی عنوان کرد: تنوع گیاهان دارویی در کردستان و عدم وجود آن در سایر استان های کشور زمینه سوء استفاده برخی استان های دیگر را فراهم کرده است، به این گونه که سایر استان هایی که فاقد گیاه دارویی هستند، گیاهان دارویی کردستان را با نازل ترین قیمت از بهره برداران استان خریداری می کنند.

سیبی صرفه اقتصادی کشاورزان استان را کم دانست و ادامه داد: بهره برداران نیز به دلایل مباحث اقتصادی اقدام به برداشت بی رویه گیاهان دارویی سطح استان کرده و با تخریب اکوسیستم استان های متقاضی را تامین کرده و آن ها هم با فرآوری این گیاهان را دوباره با قیمتی گرانتر به استان کردستان و حتی خارج از کشور ارسال می کنند و این مهم مختص تمام استان های منطقه زاگرس است که تنوع گیاهای زیادی دارند.

وی با تاکید بر اینکه این مهم باید مدیریت شود، عنوان کرد: در این راستا باید پیازچه و ریشه یکسری گیاهان وحشی همچون زعفران و موسیر را شناسایی کرده و به صورت زراعی کشت کرد.

دکترای تخصصی فیزیولوژی گیاهان زراعی، اعلام کرد: با این اقدام نه تنها کشاورزان اکوسیستم و طبیعت را تخریب نمی کنند بلکه در یک مزرعه یک هکتاری می توانند ۶ الی ۸ تن از گیاه مورد نظر را با صرفه اقتصادی بیشتر برداشت کنند.

سیبی آموزش را نیاز اصلی کشاورزان و بهره برداران منطقه ذکر و عنوان کرد: کشاورزان باید با توجه به ظرفیت های منطقه خود آموزش داده شوند تا با تهیه بذر و کاشت در پاییز و برداشت در مرداد ماه، و قرار داد با شرکت هایی که در این زمینه فعالیت دارند، محصولات خود را با قیمت مناسب به فروش برسانند.

وی سیاه دانه، کنجد، بابونه، گل گاوزبان، بومادران، زیره و .. را از جمله گیاهانی ذکر کرد که می توان به صورت کاشت آن را در مزرعه پرورش داد و افزود: اکنون در شهرستان دیواندره، گل محمدی به مساحت ۸ هکتار در حال کاشت است که در مقایسه با سیب زمنی گیاهی با مصرف آب کم است، همچنین گونه وحشی زعفران، موسیربه مساحت۷ هکتار، کاسنی نیم هکتار، سیر زراعی، بالم بوشهری و .. نیز از سایر گیاهان قابل کاشت در دیواندره است.

وی گیاه اسطوخدوس، رزماری، به لیمو و بذر گشنیز را سایر گیاهان قابل کشت به صورت آبی و دیم در منطقه معرفی کرد و یادآور شد: ظرفیت روستاهای استان دراین زمینه باید شناسایی و کشاورزان هم آموزش داده شوند، چرا که بهره صحیح از گیاان دارویی موجب افزایش اقتصاد در استان می شود.

منابع طبیعی کردستان با برداشت بی رویه گیاهان خوراکی برخورد می‌کند

طاهر کرمی، معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان نیز اظهار کرد: بر اساس سیاست های حفاظت، احیا و بهره برداری سازمان جنگل ها و مراتع کشور، بهره برداری تجاری و برداشت پیاز گیاهان مرتعی ممنوع و ناآگاهی در چگونگی برداشت، زوال تدریجی و تخریب مراتع را بدنبال دارد.

وی افزود: امسال با توجه به تغییرات آب و هوایی و کمبود بارش ‌مناسب، وضعیت مراتع به گونه ای است که باید در بهره برداری از این نعمت های الهی نهایت دقت و در برداشت اصولی و صحیح انجام شود.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان بیان کرد: برخی از مصرف کنندگان و بهره برداران بخاطر عدم آگاهی و کم اطلاعی، نسبت به برداشت بی رویه و غیر اصولی این گیاهان اقدام می کنند در حالی که ممکن است گیاه مراحل تکامل خود را طی نکرده باشد.

کرمی بیان کرد: برداشت گیاهان بهاره باید با توجه به نحوه رویش و تکثیر آن در طبیعت انجام و با استفاده از روش های نوین از برداشتی قدیمی و بی رویه خودداری شود و خانواده ها نیز باید به اندازه نیاز مصرف خانواده خود و با مقادیر بسیار کم برداشت کنند تا به رویشگاه ها و ریشه یا بذر گیاهان آسیب وارد نشود.

وی تاکید کرد: تنوع اقلیمی و آب و هوای معتدل کوهستانی زاگرس موجب شده که این منطقه زادگاهی برای رویش بیش از دو هزار گونه گیاهی باشد و اکثر مردم این دیار نیازهای غذایی خود را از گیاهان بهاری تامین می‌کنند.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان یادآور شد: امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا و احتمال انتشار آن، با توجه به اینکه مشخص نیست که اشخاص بهره بردار از تهیه و توزیع ناقل ویروس هستند یا خیر و شرایط به وجود آمده در خصوص فاصله گذاری اجتماعی نیز مانع حضور مردم در تجمعات خطر زاست که تمام توصیه‌ها بر این اساس است هرگونه برداشت گیاهان دارویی و خوراکی چه برای مصرف و چه برای مصرف درمانی، از تهیه و توزیع گیاهان خوراکی و دارویی پرهیز شود.

انتهای پیامخبرگزاری کاما نیوز