به نقل از کاما نیوز : ایسنا/کرمان معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان گفت: جهت ورود و اقامت غیرمجاز اتباع خارجی به کشور تناسب مجازات وجود ندارد، ضمن اینکه کرمان؛ مهم‌ترین استان درگیر مشکلات اتباع است. “سیدمهدی قویدل” امروز ۱۰ شهریورماه در نشست با سرپرست اداره کل امور اتباع و […]

به نقل از کاما نیوز :

ایسنا/کرمان معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان گفت: جهت ورود و اقامت غیرمجاز اتباع خارجی به کشور تناسب مجازات وجود ندارد، ضمن اینکه کرمان؛ مهم‌ترین استان درگیر مشکلات اتباع است.

“سیدمهدی قویدل” امروز ۱۰ شهریورماه در نشست با سرپرست اداره کل امور اتباع و مهاجران خارجی استان کرمان افزود: علی رغم اینکه مسئله ساماندهی اتباع خارجی در استان کرمان یک دغدغه جدی محسوب می شود اما تاکنون برنامه منسجمی دراین خصوص در سطح استان اجرا نشده است.

وی افزود: حضور بدون ضابطه اتباع خارجی در سطح کشور، در کنار فرصت های آن می تواند تهدیدی نیز به دنبال داشته باشد، اما تا به امروز در برخی موارد از کنار این مسئله مهم عبور کرده‌ایم و توجه راهبردی به آن نشده است.

قویدل سپس با اشاره به اینکه برخی موضوعات در عمق جامعه ریشه دوانده و تغییر فرهنگ آن بسیار دشوار است، بیان کرد: متاسفانه نگرشی در کشور ایجاد شده مبنی بر اینکه برخی مشاغل صرفا باید توسط اتباع خارجی انجام شود در حالی که نیروی کار ایرانی توان انجام آن کار را دارد و این امر آسیب جدی به فرصت های شغلی جامعه وارد کرده و می طلبد در این زمینه آسیب شناسی جدی از وضعیت کار کشور و کار تحقیقاتی با پشتوانه علمی و آمارهای واقعی انجام شود.

این مقام قضایی با تاکید بر اینکه به مقوله اتباع باید نگاه همه جانبه صورت گیرد، تصریح کرد: اداره امور اتباع و مهاجران خارجی استان کرمان می توانست مدیریت بهتری درخصوص ساماندهی و استفاده از این ظرفیت داشته باشد و صرفاً به مسائل روزمره ای همچون بر آورده کردن حوائج اتباع اکتفا نکند.

وی افزود: آمایش و ساماندهی اتباع قطعاً ما را با چالش مواجه می‌کند چراکه در این زمینه برنامه جامع و منسجمی وجود ندارد و در این راستا یکی از مواردی که ضرورت دارد به آن توجه شود بررسی چالش‌های حضور اتباع است که هزینه‌های زیادی را به دستگاه های مختلف تحمیل کرده است.

قویدل یادآور شد: باتوجه به تعامل معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان با مجامع علمی، نهادهای مردمی و سازمان‌های مردم نهاد، این ظرفیت وجود دارد تا در راستای موضوعات مربوط به آسیب ها و جرایم ورود، اقامت، نحوه ساماندهی و شناسایی خلاءها و چالش های احتمالی قانونی و رویه ای، طرح ها و برنامه های کاربردی تدوین شود، همچنین پیشنهاد می شود سامانه ای تعریف و طراحی شود تا همه مهاجران داخلی و خارجی در آن ثبت‌نام کنند و دلایل مهاجرت، توانمندی و اهداف آنها از مهاجرت مشخص شود و چنانچه مهاجران در این سامانه ثبت نام کنند بتواند خدمات فرهنگی و اجتماعی را دریافت کنند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان با اشاره به اینکه در انعکاس واقعیت‌های مربوط به چالش ها و آسیب های حضور اتباع بیگانه در استان کرمان باید اهتمام و جدیت بیشتری باشد، اظهار کرد: باتوجه به اینکه درصدی از جرایم در کشور و استان کرمان مربوط به اتباع خارجی است، به همین جهت ضرورت دارد ماهی یک بار وضعیت جرایم آنها رصد و اطلاع رسانی شود و مردم نیز از پیامدهای ازدواج با اتباع خارجی، به کارگیری اتباع و در اختیار گذاشتن منازل، اماکن، برخی ارتباطات مالی و معاملاتی بدون ضابطه با آنها و سایر موارد آگاه شوند.

وی افزود: در خصوص بررسی فرصت ها و تهدیدات حضور اتباع خارجی در استان کرمان و فرهنگ سازی مناسب با آن لازم است از ظرفیت اداره پیشگیری های فرهنگی- اجتماعی، وضعی- امنیتی، حقوقی- قضایی و مشارکت‌های مردمی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان و همچنین از پتانسیل سازمان‌های مردم نهاد، نخبگان علمی، فرهنگی و اجتماعی، برنامه‌های رشدمدار و سامانه جامع ارتباط مردمی(سجام) بهره گرفت.

قویدل در پایان با اشاره به برگزاری همایش منطقه‌ای به منظور پیشگیری از معضلات و آسیب‌های اجتماعی، گفت: معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان در نظر دارد همایش منطقه ای با مشارکت استان‌های سیستان و بلوچستان، یزد، هرمزگان و خراسان جنوبی برگزار کند و جرایمی نظیر قاچاق سوخت، قاچاق انسان، حمل و توزیع مواد مخدر و ورود غیرمجاز اتباع خارجی را بررسی کند به همین جهت ضرورت مشارکت اداره اتباع و مهاجران خارجی استان کرمان در این خصوص احساس می شود.

انتهای پیامخبرگزاری کاما نیوز