به نقل از کاما نیوز : ایسنا/اردبیل نماینده مردم پارس‌آباد و بیله‌سوار در مجلس شورای اسلامی گفت: عملیات لای‌روبی سد میل مغان با هدف ارائه خدمات مطلوب‌تر به کشاورزان و تولیدکنندگان امسال تکمیل و آماده بهره‌برداری می‌شود. عباس جهانگیرزاده ۲۲ تیر در جریان بازدید از عملیات لای‌روبی سد میل مغان اظهار کرد: سال گذشته ۲۵ […]

به نقل از کاما نیوز :

ایسنا/اردبیل نماینده مردم پارس‌آباد و بیله‌سوار در مجلس شورای اسلامی گفت: عملیات لای‌روبی سد میل مغان با هدف ارائه خدمات مطلوب‌تر به کشاورزان و تولیدکنندگان امسال تکمیل و آماده بهره‌برداری می‌شود.

عباس جهانگیرزاده ۲۲ تیر در جریان بازدید از عملیات لای‌روبی سد میل مغان اظهار کرد: سال گذشته ۲۵ میلیارد تومان اعتبار با تخصیص ۱۰۰ درصد برای این پروژه هزینه شده و هم اکنون با ۴۱ درصد پیشرفت در حال انجام است.

وی به عمر ۵۰ ساله سد میل مغان اشاره کرد و گفت: در این سال‌ها هیچ‌گونه عملیات لای‌روبی در مسیر سد میل مغان انجام نشده و به همین دلیل سد مخزن کارایی خود را از دست داده است.

نماینده مردم پارس‌آباد و بیله‌سوار در مجلس شورای اسلامی به هدررفت منابع آب در مسیر عبور از این کانال‌ها و نفوذ به اراضی زراعی اشاره کرد و افزود: عملیات لای‌روبی و کانال‌گذاری در این مسیر آن هم به شکل مدرن زمینه صرفه‌جویی در منابع آب و سرعت انتقال آب به مزارع با توسعه آبیاری‌های مدرن را فراهم می‌آورد.

جهانگیرزاده تصریح کرد: امسال نیز با پیگیری‌ انجام شده قرار است ۱۵ میلیارد تومان منابع صرف تکمیل این پروژه شود تا بعد از سال‌ها کشاورزان منطقه از منابع این سد به درستی استفاده کنند.

وی حاصلخیز بودن اراضی مغان و کشت متنوع محصولات زراعی اشاره کرد و ادامه داد: در شمال استان و در چند مرحله عملیات کاشت، داشت و برداشت انجام می‌شود که در سال‌های اخیر و با اجرای طرح‌های عظیمی همچون پایاب سد خداآفرین بخش عظیمی از آبیاری این اراضی به صورت مدرن و مکانیزه انجام می‌شود.

نماینده مردم پارس‌آباد و بیله‌سوار در مجلس شورای اسلامی افزایش بهره‌وری و راندمان تولید را با این روش آبیاری و تولید محصولات زراعی یادآور شد و خاطر نشان کرد: با تکمیل لای‌روبی سد میل مغان بخش عظیمی از مشکلات و دغدغه‌های کشاورزان نیز در حوزه انتقال آب رفع خواهد شد.

انتهای پیامخبرگزاری کاما نیوز