به نقل از کاما نیوز : ایسنا/اردبیل استاندار اردبیل گفت: با شیوع گسترده کرونا در استان اردبیل و اوضاع وخیم این بیماری، مردم تخلفات کرونایی را از طریق سامانه ۳۱۳۳ گزارش دهند. اکبر بهنام‌جو در جلسه ستاد مقابله با بیماری کرونای استان اردبیل اظهار کرد: با توجه به بروز تخلفات متعدد در گسترش بیماری کرونا […]

به نقل از کاما نیوز :

ایسنا/اردبیل استاندار اردبیل گفت: با شیوع گسترده کرونا در استان اردبیل و اوضاع وخیم این بیماری، مردم تخلفات کرونایی را از طریق سامانه ۳۱۳۳ گزارش دهند.

اکبر بهنام‌جو در جلسه ستاد مقابله با بیماری کرونای استان اردبیل اظهار کرد: با توجه به بروز تخلفات متعدد در گسترش بیماری کرونا و برگزاری جشن‌ها و دورهمی‌های خطرناک، انتظار داریم اهالی استان چنین مواردی را از طریق سامانه ۳۱۳۳ اطلاع‌رسانی کنند تا ضمن برخورد و تذکر، جلوی گسترش خطرناک ویروس جهش یافته کرونا گرفته شود.

وی تصریح کرد: با توجه به افزایش بیماران بستری و بدحال کرونا، مقرر شد تا در کنار افزایش تخت‌های بیمارستانی، قرنطینه خانگی برای افراد با علایم کمتر در منازل مد نظر قرار گرفته تا با تأمین مایحتاج و نیازمندی چنین خانواده‌هایی افراد گرفتار کرونا ایام ۱۴ روزه کرونا را با ماندن در منزل مراعات کنند.

استاندار اردبیل گفت: از ظرفیت شبکه شاد که ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دانش‌آموزی و خانواده‌ها درگیر آموزش‌های مجازی هستند، برای اطلاع‌رسانی و انتشار پیام‌های خودمراقبتی بسیار مهم و اساسی است که قطعا از این بستر و ظرفیت نیز در اشاعه فرهنگ صحیح رفتارهای اجتماعی در ایام کرونا استفاده خواهیم کرد.

بهنام‌جو افزود: در کنار برنامه‌های آموزشی که از طریق صدا و سیما، رسانه‌های استانی و شبکه‌های مجازی به صورت مستمر در جهت تنویر افکار عمومی استفاده خواهیم کرد، سعی می‌کنیم تا در کارخانجات و واحدهای کارگری صاحبان کارخانه را موظف کنیم تا نسبت به تهیه ماسک و سایر مایحتاج بهداشتی برای حفظ سلامتی نیروی کار استفاده کنند.

وی از انسداد ورودی و خروجی استان با هدف ممانعت از ورود و خروج خودروها به محدوده استان اردبیل خبر داد و خاطر نشان کرد: با تشدید نظارت‌ها در جلوگیری از ترددهای شبانه، امیدواریم محدودیت‌های ترافیکی نیز در هسته مرکزی شهر اعمال شده و از تردد نابجای هموطنان جلوگیری شود.

بهنام‌جو در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: به هیچ وجه پارک‌ها و بوستان‌ها نباید به محل تجمع و تشکیل دورهمی‌ها تبدیل شود و شایسته است در ایام پیش روی ماه مبارک رمضان خانواده‌ها با حضور در منزل و استفاده از فیوضات این ماه به کنترل بیماری کرونا و فروکش کردن این اوضاع کمک کنند.

وی با قدردانی از همکاری خوب اصناف در بستن واحدهای صنفی و همچنین کمک به مهار این بیماری بیان کرد: بخش خصوصی نیز به کمک بیمارستان‌ها و مراکز درمانی دولتی درآمدند که قطعا از ظرفیت آنها اعم از آزمایشگاه‌ها، کلینیک‌ها و درمانگاه‌های تخصصی در جهت مهار بیماری استفاده خواهیم کرد.

استاندار اردبیل ادامه داد: تجهیزات خوبی در مراکز بخش خصوصی برای تست‌گیری و نمونه‌گیری کرونا وجود دارد که در کمتر از چهار ساعت آزمایش‌ کرونا پاسخ داده شده و افراد آلوده می‌توانند با ماندن در منزل از شیوع و فراگیری این ویروس ممانعت کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل نیز در این جلسه به آمار روزانه ۱۱۰ بستری و سه برابر شدن مراجعات روزانه اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بیش از ۵۵۰ بیمار در بیمارستان‌ها بستری هستند که حال عمومی ۷۵ نفر از آنها مساعد نیست.

شهرام حبیب‌زاده زدن ماسک را همچون پوشیدن لباس برای هموطنان الزام‌آور دانست و اظهار کرد: افرادی که تست سریع کرونا داده و علایم این بیماری را دارند، با ماندن در منزل از انتشار ویروس و انتقال بیشتر آن جلوگیری کنند.

وی پرهیز از برگزاری دورهمی‌ها و مجالس شبانه عروسی‌ها را یادآور شد و افزود: به نسبت سه خیز قبلی، بیشترین آمار مبتلایان و بستری‌ها را شاهد هستیم و از همین رو براساس رنگ‌بندی شهرهای مختلف باید مراقبت‌های بهداشتی مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیامخبرگزاری کاما نیوز