به نقل از کاما نیوز : ایسنا/کرمان شهرهای کرمان، بم، بروات، رمشک، زهکلوت، زرند، جیرفت، هنزا، رفسنجان، منوجان، ریگان در تنش آبی به سر می برند که این ۱۱ شهر ۶۰ درصد جمعیت استان را در خود جای داده اند. به گزارش ایسنا، متاسفانه آب این خطه از ایران بیشتر از سفره های زیرزمینی تامین […]

به نقل از کاما نیوز :

ایسنا/کرمان شهرهای کرمان، بم، بروات، رمشک، زهکلوت، زرند، جیرفت، هنزا، رفسنجان، منوجان، ریگان در تنش آبی به سر می برند که این ۱۱ شهر ۶۰ درصد جمعیت استان را در خود جای داده اند.

به گزارش ایسنا، متاسفانه آب این خطه از ایران بیشتر از سفره های زیرزمینی تامین می شود به طوری که طبق گزارش شرکت آب و فاضلاب استان، آب شرب استان کرمان از طریق ۹۳۷ حلقه چاه، ۸۱ دهنه چشمه و ۴۱ رشته قنات تامین می شود.

به گزارش ایسنا، “محمد طاهری” مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان به تشریح وضعیت آب شهرهای کرمان گفت: در حال حاضر نیازآبی استان ۹۹۴۱ لیتر بر ثانیه است، این در حالی است که توان تولید آب توسط این شرکت ۹۱۰۹ لیتر بر ثانیه می باشد بنابراین ما ۱۷۴۳ لیتر بر ثانیه با کمبود آب مواجه هستیم.

وی درباره پاسخ به این سوال که وضعیت آب در روستاها چگونه است؟ اظهار کرد: ۲ هزار و ۶۵۰ روستا تحت پوشش این شرکت است که نیاز آبی آنها، ۳۶۳۹ لیتر بر ثانیه است و این در شرایطی است که توان تولید آب از سوی شرکت آبفا ۲۹۴۱ لیتر بر ثانیه است لذا به میزان ۶۹۸ لیتر بر ثانیه کمبود وجود دارد و می طلبد که مردم نهایت صرفه جوئی را جهت جلوگیری از هرگونه قطع احتمالی به عمل آورند.

مدیرعامل شرکت آبفای استان کرمان از آبرسانی سیار به ۷۴۷ روستای استان خبر داد و اظهار کرد: با توجه به خشکسالی های اخیر و لزوم رفع مشکلات روستائیان در حال حاضر به ۱۴ هزار و ۶۸۲ خانوار روستایی آبرسانی سیار صورت می گیرد.

وی شهر کرمان را جزی شهرهای بحرانی دانست و بیان کرد: نیاز آبی در شهر کرمان ۳۰۷۹ لیتر بر ثانیه است و این در حالی است که توان تولید این شرکت  ۱۹۳۴ لیتر بر ثانیه می باشد و کمبود ۱۱۴۵ لیتر بر ثانیه تنها با مدیریت فشار شبکه و صرفه جویی مشترکین می توان تاحدودی جبران کرد.

طاهری ادامه داد: متاسفانه شهر کرمان تنها کلان شهری است که در سطح کشور ۱۰۰ درصد منابع تامین آب آن از طریق چاه ها می باشد و تعداد زیادی حاشیه نشین پیرامون این شهر ساکن شدند که در تابستان دچار قطعی آب می شوند و شرکت به وسیله تانکرهای سیار خود و همچنین با استفاده از تانکرهای سپاه پاسداران و بسیج به آنها آبرسانی می کند.

وی به ارایه راهکارهایی در راستای مدیریت مصرف پرداخت و گفت: استفاده از سایه بان برای کولرها که میزان مصرف کولرها را به مقدار چشمگیری کاهش می دهد لازم است بدانید هر کولر در شبانه روز روشن بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ لیتر آب مصرف می کند که این رقم بسیار بالایی بوده و شرکت را در امر تامین آب دچار چالش شدید می کند بنابراین از مردم درخواست داریم در ساعات غیر ضروری و خنک خصوصا اوایل صبح و شبانگاهان کولرها را خاموش کنند.

مدیرعامل آبفای استان کرمان افزود: با استفاده از شیرآلات کاهنده و استفاده از سرشیرهایی که آب را با مولکول های هوا ترکیب می کنند ( پرلاتورها که در فروشگاه های لوازم شیرآلات قابل عرضه می باشد) در کاهش مصرف ما را یاری رسانند همچنین نقایص و عیوب تاسیسات آبی خود را اعم از شیرآلات و اتصالات برطرف سازند.

وی ادامه داد: حتی الامکان شبانگاه نسبت به آبیاری فضای سبز خصوصا از شیوه آبیاری قطره ای استفاده کنند ضمن آنکه استفاده از ماشین لباسشویی و ظرفشویی با ظرفیت کامل مورد توجه قرار گیرد و به هیچ عنوان جهت پاکیزگی حیاط منزل یا جلوی محل کسب و همچنین شستشوی خودرو و نیز شستشوهای غیرضروری از آب آشامیدنی استفاده نکنند و با استفاده از جاروب اقدام نمایند و مدیران کارواش ها از سیستم بازچرخانی آب جهت شستشوی خودروها استفاده کنند.

انتهای پیامخبرگزاری کاما نیوز